Üléshibákról - kicsit másképp...
Ha - akik lovagoltok - visszaemlékeztek futószáras vagy kezdő lovas 'tanulmányaitokra', ha szerencsétek volt, az edző, az oktató nem egyszer igazította meg a 'széküléseteket', ami aztán olyannyira 'cikinek' is számított tini-mini lovaskörökben', hogy akit magunknál kevésbé ügyes' lovasnak akartunk bélyegezni, gyakran csak annyit jegyeztünk meg - 'de ollyan' székülése van'...
Ha díjlovasberkekben' jártok, a magyarul villaülésnek nevezett, de német szóval találóbb 'Spaltsitz'-cel is lehet találkozni.
A lovaskönyvek vállcsípősarok' - ábrája, s ezzel most lehet, nagy csalódást okozok majd pár lovasnak - szinte csak a könyvekben létezik.
Kicsit előreszaladva - mert hogy az ábrákon már az üléshibákban ludas izmok is elárulják magukat, nagyon röviden szólnánk a leggyakoribb hibákról, legalábbis azokról amikkel magam rendszeresen talákozom vagy magam is szenvedek tőlük :-) - izomtani szempontból...
Az első lovas ülése a lovaskönyvek klasszikusa, a lovas válla, csípője és sarka közelítőleg egy vonalban van, testtömege az ülőcsontok/ülőgumók és a combhasíték alkotta háromszögön nyugszik. Sarkát nem lenyomja, hanem teljes alsó végtagját engedi le mélyre, annak súlyától fogva.
A nagy mellizom és a trapézizom egyensúlya, erős mély hátizomzattal karöltve teszi lehetővé a törzs felegyenesítését a kissé megdöntött medencéhez képest.
A medencét a hasizmok és a farizmok egyensúlysa tartja a kívánt - kissé megdöntött - helyzetben.
Az elülső sípcsonti izom és a vádli egyensúlya pedig a boka és lábfej helyzetéért felelős.
Ha az izmok,izomcsoportok egyensúlya megbomlik, akár azért, mert egyikük jóval erősebb/gyengébb a másiknál, vagy valamelyikük megrövidült, a lovas még legnagyobb, ülése csiszolását illető igyekezete ellenére is csak nehezen szabadul meg az üléshibáktól. Rendszeres gimnasztikával, bemelegítéssel, célzott erősítéssel és nyújtással sokat tehetünk az izomegyensúly helyreállítása, javítása érdekében.
A második lovas 'görbe', vállai elöl vannak, s még fel is húzza őket a 'nyakába'. Térde és sarka előrébb van a csípőjénél, 'spiccel'. (Természetesen én toltam így ki vele, hogy több hibát is ábrázoltam egyetlen skiccen...) A 'székülés' - azaz a térd és comb magasra húzása lehet helytelen kengyelhossz következménye is, sőt, szőrén is többnyire így ülünk.
A görnyedt tartást, felhúzott vállakat gyakran hozzuk a munkahelyről vagy az iskolapadból, hétköznapjaink rossz tartása lovon is vosszaköszön. A megrövidült trapézizom - 1a. (melyet gyakran, s nem ok nélkül misztifikálnak 'stressz-izomként) szinte észrevétlenül okoz tartáshibát, van jelen szinte mindannyiunk hétköznapjaiban.
A megrövidült nagy mellizom húzza előre a vállakat, okoz görnyedt tartást, a a vele ellentétes szerepű - a lapockákat közelítő és lehúzó rombuszizmok és a mély hátizmok gyengébbek nála.
Az ülő foglalkozással, autózással, mozgásszegény életmóddal, egyáltalán - a felegyenesedett testtartással mindig együtt jár a csípőhajlítók (flexorok, négyfejű combizom és csípő-horpasz izom) megrövidülése, vagy a csípő feszítőizmainak (extenzorok, nagy farizom és térdhajlítók) viszonylagos gyengeségével. A következmény - helyes combfekvés mellett homorú derék, vagy felhúzott comb és térd.
A lábfejet felemelő elülső sípcsonti izomhoz képest gyakran túlerőben lévő vádli vagy annak megrövidült ina - az Achilles-ín felhúzza a lovas sarkát.
A harmadik lovas olyannyira igyekszik egyenesen ülni, hogy kissé hanyattesik, súlyának nagy részét ülőcsontjain viseli. Ha ehhez dereka nem homorú, combja és térde mindenképpen magasabban fekszik, mivel a csípő-horpasz izom az ágyéki gerincszakasz helyzetéért is felelős, azon a szakaszon is áthúzódik. Ha a lovas le tudja engedni combjait, lábszára-lába fog előrébb kerülni, mivel a négyfejű combizom megfeszül, s a térd alatt tapadva a lábszárat húzza előre.
Gyakran látni elengedett, laza derekú lovast 'hanyattesve', mereven előrenyújtott lábszárral... Hát, többek között ezért...
A testtartásért felelős - idegen szóval poszturális - izmok gyakran okoznak nehézséget a lovasnak, ha a hétköznapi használat, munka, tanulás, mindennapos tevékenység során megrövidülnek, túlterhelődnek, vagy épp ellenkezőleg, legyengülnek, megnyúlnak. Jó példa erre a lóháton a comb,- és lábszár (csizma) segítségekért, a comb távolításáért és kisfokú hátrahúzásálért felelős pár izom.
A combot távolító (azaz a ló oldalától elvevő', teret,- vagy segítséget adó) kis és középső farizom és a combpólyafeszítő izom hétköznapjainkban nem igazán van 'izolált', célirányos használatban. Ezért van, hogy a lovasok inkább felhúzott sarokkal - térdhaljítással - hajtják' a lovat, ahelyett, hogy teljes combjukat húznák kissé hátra, s az egyoldali - pl. oldalt léptető, átléptető segítségek adásakor is gyakran feledkezünk meg a haladás irányába eső combunkat 'felszabadítani', ha kell, távolítani.
A comb hátrahúzásárt illetve a helyes combfekvésért a térdhajlítók és a nagy farizom felel. Gyengeségük, edzetlenségük eredménye nehezen orvosolható székülés...
Ez a pár izom, ahogy fent már pedzettük', a hétköznapi életben kevesebb szerepet kap, ám izolált 'dolgoztatásukra' a konditermen kívül kitűnő lehetőség, ha lóra ülünk :-)
Többet nem nagyon szeretnék ma beszélni, a legvégére összeszedtem az eddig felsorolt izmokat aszerint, mi a funkciójuk, s milyen problémát, kalamajlát okozhatnak - lóháton :-)
1 . Nagy mellizom
Rövidülése előrehúzza a lovas vállait, 'görnyedt' tartáshoz vezet.
2. Csípő-horpasz izom
Rövidülése homorú, beejtett derekat és/vagy székülést okoz.
3. Négyfejű combizom
Rövidülése homorú, beejtett derekat és/vagy székülést okoz.
4. Elülső sípcsonti izom
Felemeli a lovas lábfejét, gyengesége esetén a lábfej 'spiccel'
1. Trapézizom
Rövidülése felhúzza a vállakat, előreszegi a lovas fejét
2. Rombuszizmok
Zárják a lapockákat, lehúzzák a vállakat (ha túlzásba visszük, a mellkas már 'kakasít'!) A mély hátizmokkal együtt, a mellizmokkal és hasizmokkal egyensúlyban felelősek a törzs medencéhez képest való felegyenesítéséért.
3. Nagy farizom
A térdhajlítókkal együttműködve hátrahozza a combot. Gyengesége székülést okoz.
4. Térdhajlítók
A nagy farizommal együttműködve hátrahozzák a combot. Gyengeségük székülést okoz.
5. Vádli
Inának - Achilles-ín - rövidülése - felhúzza a sarkat.
Legközelebb, pár szösszenetben megnézzük, mit lehet tenni a lóra szállás előtt illetve a lovaglás kiegészítéseként, de akár lóháton is, pár hasznos gyakorlattal, erősítéssel - nyújtással - az üléshibák lefaragását segítrendő :-)