Orbitális szopás...

2018.01.23

Valamelyik nap meséltem Uszer' Százados gyerek,- egészen pontosan a kisbabakoráról, s úgy kezdtem a mondandómat, hogy bizony még a legrettegettebb hadúr, vagy épp zsarnok is volt kisgyerek. Oda is tettem a szöveg közé Paszer vezírnek egy, a Louvre-ban őrzött, kisméretű, áldozati sztéléjét, aminek aztán ma ma megrajzoltam a megfelelőjét. Egészen pontosan, a II. Ramszesz előtt 12 esztendővel világra jött Uszerámon, a későbbi Uszer' Százados szopja ugyanúgy az ujját, gyámoltalan kigyerekként, ifjúságfürt helyett szertelen, göndör fürtökkel, puha párna helyett a kovácsműhely mocskos padlóján - mégis, öröm-bódogszágban', olyan felhőtlenben, amilyenben csak az állatok és a kisgyerekek tudnak.

A dolog pikantériája, hogy Uszer' Százados majdan, 25 esztendővel - ha jól számolom, II. Ramszesz születése után, a fáraó 'keze alatt' hal meg a legendássá vált kádesi csatában (ami Uszernek' akkor már a második ütközete abban az átkozott városban, résztvevőként...).

Imént...

Mivel ennek az oldalnak az is a célja, hogy a lovas olvasóközönség ne csak a ló s@ggéig' lásson, hanem annál egy kicsit tovább is (miközben a nem lovas olvasóközönség rendre a ló s@ggébe ütközik, amikor erre jár), ezért aki még nem hogy nem dajkálgatta, de nem látta, nem ismeri ezt a remek kis darabot, álljon itt róla pár sor, a saját szavaimmal.

A sztélé a párizsi Louvre Múzeum egyiptomi kiállításának egyik újbirodalmi termében látható, nekem elsőre kissé faramuci volt az aranyozott fa - bársony - márvány környezetben nemcsak a kis kő, de szinte minden darab. A kairói múzeum rusztikus, vén falai és poros padlója után itt még szék is akad, amit a feneke alá húzhat a lelkes rajzoló - ámde itt eszegetni nem lehet munka közben, nem úgy,  mint amott.

A kis kődarab nagysága a fele lehet egy A4-es papírlapnak. Paszer vezír ajánlotta fel Ptah teremtőistennek, erről a sztélé hátlapja tanúskodik, ahol az isten alakja megúszta az idők vasfogának rágását. Érdekes módon, a túloldalon a kádesi hős, II. Ramszesz látható, kisfiú alakjában.

Az ókori egyiptomiak nem igazán tudtak gyereket rajzolni, a fiatalúrnak (és más gyerekeknek is az ábrázolásokon) szinte ugyanazok az arányai, mint egy felnőttnek, csak a goromba, ramesszida' sasorr hiányzik. A sztélével egy vitrinben lakó, fél hüvelykujjnyi vagy babnyi, karneol amulettek szintén ugyanebben a pózban kuporgó fiúcskát ábrázolnak, s a vitrincetli' kiírása szerint az ülő gyermek alakja a felkelő napot jelképezi. Nem véletlen olyan alakú a kis Ramszesz párnája sem, amilyen, a kettős dombocska közötti lanka (ami amúgy egy hieroglifa is az óegyiptomi írásban), kitűnően megfelel arra, hogy kis hősünk hátsófele kelő napként kibukkanjon fölötte. 

A gyerekek fején csak egyetlen, vastag tincset hagytak meg, ezt nevezték ifjúságfürtnek, amitől aztán a felnőtté váláskor, avatáskor(?) egy nyisszantással megfosztották őket. Hogy ez mikor volt, azt nem sikerült kiderítenem. Voltak olyan papi funkciók, ahol a pap még fenőttkorában is viselte az ifjúságfürtöt. A kis Ramszesz valami olyasmi diadémot visel, mint ami Tutankhamonnak is volt, pár uralkodóval és egy dinasztiával előrébb. 


Úri gyerekhez - mert hát mégiscsak trónörökös a lelkem - méltón fel is van ékszerezve, a karkötő még csak hagyján, de akkora fülbevaló van a fülében, mint egy közepes méretű, indián álomfogó. Ilyesmije' is volt Tutankhamonnak, akinek ha nem marad egybe' a sírmelléklet-együttese és a temetkezése, nem sok fogalmunk lenne az újbirodalmi ötvösművesség eme remekeiről, merthogy az előtte - pl. III. Amenhotep és utána - pl. II. Ramszesz uralkodott nagyságok sírjait a csupasz falakig, múmiáikat meztelenségig rabolták ki, még az ókorban...

A kis Uszerámonnak ezzel szemben finoman redőzött gyolcsruha helyett egy mezei' vászonpelus jutott, igaz, ha egy kicsit idősebb fiúcskaként rajzoltam volna meg, sem lett volna rajta több egy durva, vászon ágyékkötőnél (amit, ha bepiszkolt, azért nem járt nyakleves, mert a kovácsműhelyben természetes jelenség a korom, de ha elszakította, azért járt néha ruha'). Se karkötője, se fülbevalója, viszont van falova, ezért is végtelenül boldog és elégedett... 

A kiskölkök' mindenesetre egyben megegyeztek - ugyanolyan átéléssel szopta az ujját a kisherceg' és a fegyverkovács fia...

A képek innét valók:

Ramszesz a kispárnán - https://www.louvre.fr/oeuvre-notices/plaque-votive-de-ramses-ii-enfant

'KingTut' smukkjai' - https://www.touregypt.net/museum/tutl45.htm

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el