A bemelegítés fontosságáról...

2018.10.21

Az írás - cikk formájában - az októberi Lovasélet oldalain jelent meg, a lap kérésére most tehetjük közzé itt, a végleges helyén is. (Mert ha elébb kitesszük, mint ahogy megjelenik, ki veszi meg az újságot? A válasz erre az lenne - hát aki szereti Uszer' Százados Rajzolójának a firkálmányait, merthogy ő illusztrálta a 'Panyi' írását is, akit amúgy meg példaképnek tekint. Mármint a Rajzoló...)


Gondolatok a lovaglás előtti bemelegítésről...

Lovasoktól gyakran hallani a panaszt, hogy a nem lovasok szeretett sportunkat, hobbinkat nem tartják 'igazi' sportnak, nem veszik komolyan, mert 'a lovon csak ülni kell'. A lovasok persze tudják, hogy ez nem így van, mégis, gyakran elfelejtünk egy fontos mozzanatot, ami más sportoknál 'kötelező hozzávalója' az edzésnek, legyen szó porfi sportról, szabadidősportól - ez pedig a bemelegítés. Ebben tekintetben a lovasok hozzáállása (tisztelet a kivételnek) - még ha akaratunkon kívül is - semmivel sem különb a nem lovasok hozzáállásától - "a ló dolgozik, én ülök rajta", vagy éppenséggel - "a ló majd átmozgat, kimozgat", "teljesen ellazulok, mire leszállok a nyeregből".

A lovakat sajnos senki nem kérdezi meg, hogyan érzik magukat, amikor tizenkét óra irodai munka vagy egy iskolapadban eltöltött hosszú nap után az elgémberedett lóbarát kiszabadul a lovardába. Vagy éppen egy hideg, téli napon, a buszon-HÉVen zötyögés után sárban-hóban taposó, lelkes szabadidőlovas csonttá fagyva érkezik meg a lovasórára, ahol az előző osztály hamarosan végez, mindjárt itt a lócsere. Vagy amikor az egy-másfél órás autózás után a kocsiból kiszálló család azon frissiben 'pattan' fel a lóra, hogy végre nekivághassanak az egész héten várt közös terepnek.

Ám a legszebb tereppel kecsegtető lovastúra, a legizgalmasabbnak ígérkező lovagóóra sem élvezetes - sem a ló, sem lovasa számára, ha a lovas merev izmokkal, fájó derékkal, az iskolatáska súlyától meghajlott vállakkal, vagy egész egyszerűen - korából adódóan kevésbé mozgékonyan, kevésbé hajlékonyan száll nyeregbe. Tőlünk nyugatabbra már régen felismerték a lovaglás előtti bemelegítés és a lovagláshoz kapcsolódó kiegészítő mozgásformák, sportok jelentőségét. Pusztán a lovaglásra bízni, hogy 'jó tartást', egyensúlyérzéket, mozgáskoordinációt 'varázsoljon', azt gondolom, nem lehet, noha hatalmas szerepe van mindhárom 'tulajdonság' fejlesztésében, korrekciójában, s a ló társasága, a szabad természeti környezet, a hangulat, sokak számára nyilván motiválóbb, mint egy 'tornatermi' óra.

Ritkán látok bemelegíteni lovasokat, bár jómagam csak a szabadidőlovasok világában mozgok. Ezzel szemben lovaglás előtt sokan 'nyújtják le' izmaikat, ízületeiket, ám a nyújtás bemelegítés nélkül mit sem ér, sőt, extrém esetben sérülés veszélyét is magában hordozhatja. Csak a bemelegített izom nyújtható sérülés veszélye nélkül. Olyan ez, mint a hidegben törékennyé, rigiddé váló, puha műanyagtárgyak (akinek van 'törhetetlen', műanyag abrakosvödre, az ismeri a jelenséget, a 'jó időben' majdhogynem' összehajtható edény nagy hidegben már egy erősebb megbillentésre szilánkosan törik)...

A bemelegítés céljáról, feladatairól írni az edzéselmélet-tankönyvek tisztje, itt csak a számunkra lényeges sajátosságokról szeretnék szólni, röviden:

  • bemelegítés során az izmok vérellátása javul, s - elsősorban légzéssel összekötött gyakorlatok által - oxigénnel való ellátottságuk fokozódik
  • az ízületi tokok, szalagok, inak csak korlátozott mértékben nyújtható szövetekből állnak, ezeknek rugalmassága, nyújthatósága fokozódik, így az ízületek mozgáshatára is kis mértékben megnő (pl. könnyebb a szélesebb hátú, vagy dongásabb mellkasú lovon ülni, mint bemelegítés nélkül).
  • az ízületi felszínek 'átkenődnek' ízületi nedvvel , hogy minden szó szerint 'olajozottan működjön. Az ízületi folyadék ugyanis éppen úgy biztosítja a porccal borított csontvégek/ízvégek elmozdulását, akár a mechanikában a gépolaj.
  • a tartáshibák vagy mindennapi élet adta túlterhelés miatt megrövidült izmok bemelegítés után nyeregbe szállva kevesebb kellemetlenség, feszülés árán nyúlnak (pl. combközelítők, csípőhajlítók - utóbbiak a 'székülés' főbűnösei)

A lovas lóháton és talajon egyaránt bemelegíthet, mi most utóbbihoz szeretnénk néhány hasznos gyakorlatot ajánlani - tekintettel azokra, akiknek valamiért nem áll módjukban lóháton, LÉPÉSBEN, bemelegíteni.

A gyakorlatokat a hétköznapi gimnasztikában - gyógytornában szokásos 'rajzírással' - azaz pálcikaemberkékkel - ismertetjük. Az egyszerűség miatt a rajzírásból ezúttal kimarad az oldal (bal vagy jobb) és a ki-belégzés megjelölése. Ehhez kapcsolódva, pár gondolat:

  • minden nyújtódzás mély, orron át történő belégzéssel, minden lazítás, 'rágömbölyítés', kiindulóhelyzetbe való visszatérés a szájon át történő, jóleső szusszanással, kilégzéssel történjen
  • ugyan a bemelegítésben nincsenek 'kitartott' helyzetek, ezek az erősítő gyakorlatok jellemzői, a mi gyakorlatsorunkban, tekintettel azokra az izmokra, melyek a lovaglás során fokozottan, ám a hétköznapi életben kevésbé vannak igénybe véve, rövid ("lassan '3-ig számolok") 'megtartás' -sal végzendő feladatok is szerepelnek. A 'megtartás' ideje alatt tartsuk benn a levegőt is, majd a lassú ellazítás alatt, azzal párhuzamosan engedjük ki.
  • a gyakorlatok többége - ha nem is célzottan - de minimálisan nyújtó hatású is. A nyújtódzással járó feladatokat azonban csak a 'jó érzés' határáig végezzük, a nyújtás nem a bemelegítés feladata, arra külön nyújtó gyakorlatok szolgálnak.
  • a gyakorlatokat mindkét oldalra szimmetrikusan (váltott kézzel, váltott lábbal, stb.) végezzük
  • a gyakorlatokat elegendő kis ismétlésszámmal végezni (maximum 5x)
  • ügyeljünk a medence/derék és a vállak helyzetére (erre általában gyakorlatonként fel is hívjuk a figyelmet!)


A feladatsort átlagos - ebben az esetben ortopédiai, reumatológiai problémákkal nem rendelkező - szabadidőlovasoknak állítottuk össze. Derékfájós, nagyízületi pl. térd, csípő, váll stb. sérülésen, műtéten átesett, a kelleténél nagyobb testtömegű, stb. lovasok esetén egyes feladatok panaszosak lehetnek, vagy épp végrehajtásuk válik nehezebbé. Ilyen esetben hasznos, ha a lovas kikéri edzője, oktatója, illetve - koplikáltabb esetekben - gyógytornász, szakorvos véleményét!

A lovas gimnasztikájáról, az üléshibák hétköznapi hátteréről, izomerősítésről-nyújtásról, s persze a bemelegítésről - fényképekkel - bővebben az https://uszer-szazados-agymenesei.webnode.hu/lozas/ oldalon!


Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el